В Ужгородському скансені відбудеться виставковий проєкт, присвячений бісероплетінню

Вперше в Закарпатському обласному музеї народної архітектури та побуту — «Ужгородський скансен» — готують унікальну виставку «Намисто на біленьку шийку», яка присвячена мистецтву бісероплетіння.  Журналісти  «Баношу» поспілкувалися з завідувачкою відділу експозиції та науково-дослідної роботи Закарпатського обласного музею народної архітектури та побуту — «Ужгородський скансен», а також кураторкою виставки Вікторією Симкович.

Проєкт має на меті зібрати та представити вироби майстрів бісероплетіння не лише з Закарпатської області, а й з різних куточків України, а можливо, навіть і з-за кордону.

«Ми хочемо показати традиційні прикраси — намиста, гердани, силянки, однодільні та дводільні вироби, які побутували на Закарпатті та в інших регіонах України» – каже Вікторія.

Умови участі доволі лояльні — важливо, щоб представлені роботи були виконані технікою бісероплетіння, незалежно від того, чи це традиційні вироби, чи сучасні інтерпретації з різноманітною орнаментальною та кольоровою гамою.

«Головна вимога — це бісероплетіння. Ми не обмежуємо майстрів у творчості, хочемо бачити різні техніки та стилі», — додає організаторка. Крім того, кожна майстриня може представити від двох до п’яти робіт, аби виставка була збалансованою і дозволяла порівняти прикраси різних регіонів України.

Намисто виготовлене з різнокольорових бусинок (синіх, червоних, білих, зелених), які нанизувались на нитку, технікою бісероплетіння. Орнамент драбинки геометричний. Використовувалась як прикраса для жінок. Елемент народного традиційного жіночого костюму.
40-р ХХ століття.

На думку Вікторії Симкович, подібні проєкти особливо актуальні сьогодні: «Це наші традиції, наша культура, так само як вишивка і вишиванка. Гардани, силянки — це те, що має бути представлене й збережене, адже це наше рідне, унікальне».

Виставка відбудеться у приміщенні Закарпатського скансену  21 серпня 2025 року.

Новий виставковий проєкт у «Ужгородському скансені» стане важливим майданчиком для популяризації і збереження унікального мистецтва бісероплетіння, що є важливою складовою української національної культури. Цей захід сприятиме не лише збереженню традицій, а й розвитку сучасних мистецьких форм, а також створенню майданчика для обміну досвідом між майстрами з різних регіонів країни.